Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /DISK2/WWW/odpadoveforum.cz/www/new/libs/Nette/loader.php on line 30 5/2016 | odpadoveforum.cz
O nás Předplatné Inzerce Kontakt Archiv Konference Waste forum

5/2016

Květnové Odpadové fórum: vzhůru na cesty!

Téměř půlku dubna redakce strávila na cestách: z jedné konference na druhou. Tematická zaměřenost květnového čísla na autoekologii Vás proto nemusí překvapovat.

 Jak se říká, co na srdci, to na jazyku. Tématu se ujali následující autoři: Boris Košťák s poznámkami o ekonomice ekologické likvidace vozidel, Zdeněk Čížek s článkem o odpadech z výroby aut a Josef Pokorný s úvahou o stáří vozového parku. Zpracování autovraků se ve svém textu věnuje Tomáš Hamřík. S tématem souzní i květnová rubrika pod Lupou, v níž se pan inženýr Barchánek zamýšlí nad právnickými aspekty statutu trabantu zapomenutého či s láskou odloženého na skalce.

Během reportáže se redakce podívala do cementárny v Radotíně. Dočtete se, jak se cementárně daří současně energetické i materiálové využití odpadů a v čem spočívá problém u využívání čistírenských kalů.

Máme tu pro Vás hned dva rozhovory. Rozhovor s vedoucím zpětného sběru odboru odpadů na MŽP Ladislavem Trylčem se věnuje návrhu zákona o výrobcích s ukončenou životností. „Bez fosforu nelze existovat“, upozorňuje spoluzakladatel fosforové platformy Vladimír Kočí, s nímž jsme hovořili o potřebě udržitelného hospodaření s fosforem.  

Květnová polemika se věnuje otázce, kterou si pokládá každý „odpadář“ od chvíle co spatřil návrh nového zákona o odpadech: je tento návrh technologicky vyvážený?  Jak se přijetím návrhu změní poměr materiálového a energetického využití odpadu?  Je spalování skutečné zvýhodněným postupem nakládání s odpadem nebo je pouhým přirozeným důsledkem nastavení současného odpadového hospodářství? Ať už jste zastáncem recyklace nebo spalování, názorový pluralismus v polemice zaručujeme.

Již bylo zmíněno, že duben byl plný událostí, odrazilo se to i na obsahu časopisu. V květnovém čísle naleznete ohlednutí za seminářem Buzz talk či vzpomínky na 22. ročník konference Teplárenských dnů.

Izrael je z hlediska ekologie ojedinělým případem. S představiteli izraelské firmy jsme se měli příležitost setkat osobně v rámci procesu Ověřování environmentálních technologií (EU ETV). Při této příležitosti vznikl nápad udělat do čísla další rozhovor nejen o historii firmy, ale i o celkové ekologické situaci v Izraeli, v rámci níž se činnost firmy  dlouhá léta odehrává.

Na světě je již třetí číslo vydané redakcí v novém obsažení. Rádi bychom od Vás získali zpětnou vazbu: zda se Vám naše práce libí a co byste na ní zlepšili.  Protože nám na Vašem názoru záleží, vytvořili jsme pro Vás krátký hodnotící dotazník: http://www.tretiruka.cz/odpad/odpadoveforum/hodnotici-dotaznik-2016/

Mgr. Kristina Veinbender

veinbender@cemc.cz

odpadoveforum.cz